DİL AFETİ


Bu makale 2019-07-11 09:55:23 eklenmiş ve 241 kez görüntülenmiştir.
Tevrat İŞLEYEN

Birbirinden bağımsız otuz iki kemiğin arkasında yer alan dilden dökülen kimi sözcükler, zehirli bir ok misali nice gönülleri yaralar ve kanatır, ama kimi sözcükler vardır ki, merhem olup kanayan yarayı sarar, kapatır. Sen sen ol dilini ok, gönlünü zehir yapma. Yani dilin bal, gönlün şerbet olsun.

Meşru işler yolunda seyreden kalp ve dil kişiyi hayra, hasenata götürür. Aksi halde dedikodu, fitne, fesat kaynağı olarak şer yolunda kullanılıyor ise o kalp ve dil hem sahibini hem de başka gönülleri yerle yeksan eder.

Konuyu daha iyi anlamak için şu kıssayı dikkatle okumamız gerek. Bir gün Lokman Hekim, bir çırağıyla ava çıkar. Uzun bir yolculuktan sonra evine döneceği sırada bir kabile reisi bu meşhur hekimi misafir etmek ister.

Lokman Hekim, nasıl beden dilinden anlıyorsa öyle de gönül ve ruh dilinden anlıyordu. Kırmadı kabile reisini. O gece misafir kaldılar. En semiz koyunlardan biri kesildi. Yemek için sofraya geçildi. O sırada Lokman Hekim, çırağını imtihan etmek istedi ve;

“Getir bakayım bana koyunun en temiz iki organını.” dedi. Çırak gitti koyunun kalbini ve dilini getirdi. Lokman Hekim: 

“Aferin!” dedi, tam isabet. Bir canlının en temiz iki organı kalbi ve dilidir.”

Yediler, içtiler, şükrettiler. Sabah olduğunda da her misafirin yaptığı gibi, yola revan oldular.

Ne var ki yol kısa değil, Lokman Hekim aslında ava çıkmış gibi görünüyor, ama bu av sıradan bir yiyecek bulma avı değil. Hekimlik yolunda yeni bitkiler, ilaçlar bulma yolculuğu.

Akşama yakın bir saatte bir başka kabile reisi de Lokman Hekim’e misafir olması için ısrar etti.

İmkan varsa, davete icabet etmeli. Lokman Hekim de öyle yaptı. Yine akşam ve daha semiz bir koyun kesildi. Bu seferki imtihan daha zorluydu.

Lokman Hekim çırağına: “Haydi şimdi de koyunun en pis iki organını getir bana.” dedi. Çırak gitti, bir süre sonra yine kalp ve dille dönüp geldi. Uzattı kalp ve dili Lokman Hekim’e.

 “İşte efendim, bir canlının en pis iki organı.” dedi. Lokman Hekim,

 “Aferin, sen sadece görünen, duyulan bilgilerle değil, aynı zamanda marifetle de donatmışsın kendini. Gerçekten de kalp ve dil, bir canlının hem en temiz, hem de en pis organlarıdır.” dedi.

Bu yüzden dili ve kalbi doğru yolda kullanmak marifet ister. Emek ve gayret ister. Bu anlamda kalbi eğitmeli, dile hakkı hak yerinde konuşma dışında sukutu öğretmeli.

Dahası gıybet, yalan, iftira, nifak, riya, küfür, hakaret, alay etmekte ısrarcı olmak, verdiği sözde durmamak, yalan şahitlik yapmak, söz taşımak, gönül kırmak. İşte bunlar top yekun dilin afetleridir.

Dilden sakıt olacak bütün bu kötülüklere karşı susan ve susmayı tercih eden kurtuluşa erecektir.  Dilini bu afetlerden koruyan gönül hayrı, doğruyu, güzeli konuşur ve gönül de ruh da sevinç bulur.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA