SAHİLDEN YAYLAYA GİRESUN GEZİSİ (2)


Bu makale 2019-07-11 09:48:21 eklenmiş ve 217 kez görüntülenmiştir.
Muzaffer GÜNAY

Mehmet Al i Bey’in önerisiyle bir lokantada (Durak) paça çorbalarımızı içtikten sonra 09.20’de  iç bölgelere bağlanan yolumuza devam ediyoruz. Aksu Vadisinin hemen kenarından itibaren irtifası/yükseltisi gittikçe artan sarp ve eğimi hayli ziyadeleşen ürkütücü arazilerin dibi boyunca sohbet ede ede ilerliyoruz.  Adlı adınca tipik bir Doğu Karadeniz coğrafyası…

Aksu Irmağı üzerine yakılan  bir türkünün bir bölümü şöyle:

Karanfilim saksıda/ Bir yar sevdim Aksu’da 

Ayırmasın Mevla’m bizi/Akşam ile yatsıda

Ve geldik Kuşluhan Kalesi’nin kalıntılarının yoldan itibaren aniden yükselen bir tepesinde olduğu Kuşluhan Mahallesi’ne. Dereli’ye 3 km güneyde bulunan Kuşluhan Kalesi’nin tarihçesi hakkında yazılı kaynaklarda geçen bilgiler kısaca şöyle: 

Kuşluhan Kalesi bir Hacıemiroğulları Beyliği eseri. Beyliğin ilk Beylerinden olan Kuşdoğan Bey ( Kuştoğan  olarak da geçer kaynaklarda.) tarafından 1300’lü yılların hemen başlarında yaptırıldığı tahmin edilmektedir. Başşehri/Yönetim Merkezi Kaleköy ( Ordu’nun Mesudiye ilçesine bağlı bir mahalle ) olan Beylik, kısa zamanda sahillere yakın olan bölgeleri ele geçirmiş. O zamana kadar bölgenin egemenliği 1204’de kurulan Trabzon Tekfurluğu’nda imiş yine kaynaklara göre. Kale’den geriye kalan sadece birkaç sur parçası; o kadar. Öyle bile olsa kalenin önemli bir Arkeolojik ve aynı zaman  bizim tarihimiz adına kıymetli bir miras/belge olduğunu ifade etme gerekir.

Tarihimiz açısından büyük önemi olan kale kalıntılarını objektiflerimize almayı ihmal etmiyoruz elbette.

Aracımıza binip devam ediyoruz. Bir süre sonra Küçükahmet köyüne intikal ediyoruz. 780 km2’lik yüz ölçümü olan Dereli hakkında Mustafa Bey,önemli bilgiler aktarmaya başladı ki paylaşmazsak eksiklik olur. Şöyle :

“Dereli sınırları içinde 217 yayla ve oba var. Ayrıca komşu illerimiz olan Ordu, Sivas, Tokat ve Samsun( Çarşamba) sakinlerinin de yayla ve obaları var. Öte yandan Giresun’un genelinde bulunan 7 tabiat parkından 4’ü Dereli ilçesi sınırları içindedir. Yine meşhur Karagöl Dağı (3.107 m.) Dereli’ye dahildir. “

Zekeriya Bey’in verdiği şu bilgiler de önemli:

“ Bektaş, Kulakkaya ve Kümbet Yayla Turizm Merkezleri Dereli’nin cazibe/çekim alanlarıdır. Özellikle Haziran ve Temmuz aylarında yerli ve yabancı ziyaretçilerin akını ile şölen alanına dönüşür bu yaylalarımız.”

 

KUZALAN ŞELALESİ

Dereli’nin 19 km güneyine düşen Kuzalan Şelalesi hakiki bir doğa güzeli. Kaya yamaçlardan aheste aheste akarak Aksu’ya dökülmektedir. Yeşilliklerin sessizliğine mistik bir ezgi ile eşlik eder Kuzalan Şelalesi. Seyrine doyum olmuyor. 40 m yüksekliğinde ve kaya yamaçlarına tül gibi serilmiş manzarası ile müstesna bir güzellik.

Milli Parklar Müdürlüğü Giresun Şubesi tarafından yapılan Çevre düzenlemesi cazibesine cazibe katmış Şelalenin. Seyir terasları, yürüyüş parkurları ziyaretçilerin beğenini çekiyor.

İlk kez görenlerin daha sonra tekrar görmekten kendilerini alamadıklarını söylüyor görevliler.

Ziyaretin ücretli olduğunu bilhassa belirtelim. 

             Devam edecek..

 

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA