AKIBETİNİ UNUTMA!


Bu makale 2019-06-25 09:16:02 eklenmiş ve 214 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Ali AYDIN

"Sen, ey ilkbahar güzelliğine karşı dudak ısıran, hayran olan kimse!  Bir de sonbaharın sararmış haline ve soğukluğuna bak!"

"Şafak vaktinde güzel güneşin doğuşunu görünce, gurup zamanı,  onun ölümü demek olan batışını hatırla!"

"Bu hoş çardakta-yani mehtaplı bir gecede- bedir halindeki Kamer'in letafeti görürsün; O'nun bir de ay sonlarında uğradığı zaaf ve bedir haline olan hasretini düşün!"

"İnsan da aynı bu mecrayı yaşar, kemali ve cemali,  zevale mahkumdur."

"Güzel bir çocuk; bakarsın, güzelliği ile halkın sevgilisi olmuştur. Bir müddet sonra, ihtiyar bir bunak haline gelir ve halka rezil olur!"

Hala anlamadıysan, daha da anlayamazsın!  Dünyadaki her şey gelip geçici, hiç kimse şimdiye kadar bunların gerçek sahibi olmadı, olamadı. Kimseye de yar olmadı.

Unutma bir yolcusun; ana rahminden çıktığın bu yol ne kadar sürer, ne kadar yaşarsın belli değil. Ama belli olan bir gerçek var ki, yolculuğun sonu ölüm.  Dünyada bundan daha ilerisi yok.

Unutma yalnız başladığın bu yolculuğun yine yalnız bitecek ve sen kendi hesabınla baş başa kalacaksın.  Lütfen defterine hesabını verebileceğin kadar satır aç. Yoksa hesabın altında kalmak da var.

Bu dünyada doymak bilmeyen nefsini, kabirde bir avuç toprak doyuracak sakın unutma! 

Bu yüzden çekişmeye, niza etmeye, kırmaya, dökmeye ve kırgınlıklara ve dargınlıklara değmeyecek kadar kısa kalacaksın bu dünyada. Senden önce gelenleri düşün ve hangisi baki kaldı ki.

Yüce Allah'ın: "Sel olmasaydın, bu âlemi yaratmazdım" dediği Hz. Peygamber bile 63 yıl yaşadı. 

Kazanmak için başkalarını incitmeye ve haklarını yemeye değmeyen bir dünyada yaşadığın hep aklında bulunsun.

Bu gün seni baş tacı edenlerin yarın seni ayaklar altına da alabileceği menfaat ve çıkar dünyasında yaşadığını aklından çıkarma.

Dışarıda düşman arama, en yakınlarında ara. Dışarıdaki düşmanın sana ulaşıncaya kadar, en yakınındaki dostun sandıkların senin ipini çekerler. Bu gün senden menfaatlenenlerin, yarın daha fazla çıkar sağladıkları başkasının köpeği olacağını aklının kenarına yaz. 

Zamana güvenme, su gibi akıp geçer, bir bakarsın karşında Azrail’in var. O gün geldiğinde ne yapacağını düşün ve ona göre yaşa. İnsanoğlunun şakşakları seni aldatmasın, çıplak gerçekle karşılaştığında sakın hayrete düşme.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA