ORDU VE GİRESUN FATİHİ HACIEMİROĞULLARI BEYLİĞİ HAKKINDA (3)


Bu makale 2019-06-24 09:12:16 eklenmiş ve 193 kez görüntülenmiştir.
Muzaffer GÜNAY

Yeri gelmişken, önemli gördüğümüz bir noktanın altını altını hem de özenle çizmekte yarar olduğunu düşünüyoruz ki şöyle:

Tarihten günümüze kadar kalabilmiş bütün belgeler , veri olarak çok kıymetlidir. Taş malzemeli olanlar da keza. Tıpkı yukarıda bahsedilen Şehitlik Anıtı gibi. İşin başka bir tarafı ise, bazı Anadolu beylikleri( Hacıemir Beyliği gibi) hakkında çok az yazılı belge kaldığını düşünürsek, meselenin ciddiyeti daha net anlaşılır. O nedenle bir şekilde bu günlere kadar gelebilmiş olan her neviden belge ve nesneleri bilhassa korumanın hayati derecede önem arz ettiği anlaşılır.

Taş anıtı görüp inceledikten sonra Muhtarla birlikte köyün eteklerinde yer alan tarihi mezarlığa iniyoruz. Burada üç kümbet var. Üçü de zaman içinde hayli harap olmuş ne yazık ki. Kültür İl Müdürü iken bu kümbetlerin aslına uygun olarak onarılması için zamanın Ordu Valisine durumu arz etmiştim. Vali sayın Orhan Düzgün 10 Ekim 2010 Yılı Pazar günü kümbetleri görmek üzere Kaleköy’e geldi. Ben kendisini köy Muhtarı ve köy sakinleriyle karşıladım. Kümbetlerin yanına indik. Fakat, hiç tahmin etmediğim bir durum yaşadm. ODÜ’den bir akademisyen, bu kümbetlerin Hacıemiroğullarına ait olmadığını söyleyince Vali Bey onarma fikrinden vaz geçti. Bunun üzerine ben bir gazetedeki köşemde bu meseleyi konu ederek, adı geçen hocanın verdiği bilgilerin doğru olmadığını belirttim lakin her hangi bir gelişme olmadı. 

Asıl konumuza devam edelim:

Kümbetler hakkında  yeterli olmasa bile tarihi bilgiler mevcut. Fakat, Kümbetlerin hangi beylere ait olduğu hakkında tahminlerden öte her hangi bir bilgi yok. Ciddi bir eksiklik olduğuna şüphe yok. Araştırmacı-Yazar ve aynı zamanda Mesudiyeli olan Haydar Yıldırım’a göre Doğu Karadeniz bölgesinde başka bir yerde kümbet yok.

Tekraren belirtmeli ki, bu tarihi ecdad eserleri  vakit geçirilmeden onarılmalıdır. Zira her geçen gün kimliğinden bir şeyler yok olmaktadır.

İsmail Bey, bütün Türk ülkelerini uzun senelerden beri dolaştığı için bu kümbetlerin değerini çok daha derinden fark ediyor .  İlahiyatçı Nuri Kahraman sesli olarak Fatiha okudu ve tüm geçmişlerimize gönderdik hep beraber. Ben ve Haydar Bey, kısmen de Muhtar bilgiler veriyoruz.

Kale’nin girişindeyiz. Ana kapısı çoktan tarih olmuş durumda. Surların bir kısmı göçmüş. Kalanı ise sahipsizliğin ve ilgisizliğin hüznünü yaşıyor adeta.

Yönetmenimiz heyecanlı bir halet-i ruhiye ile konuşuyor ve konuşturuyor bizleri. Yetinmiyor, Nuri Bey’e yüksek bir noktaya çıkarak ezan okutturuyor. 

Aynı kişiler olarak kale hakkında bildiklerimizi anlatıyoruz İsmail Beye..

Gün akşama evrilirken Ordu’ya inmek üzere Kaleköy’den hareket ediyoruz. 

 

**********************

BEYLİĞİN SONRAKİ YÖNETİM MERKEZİ BAYRAMLI ( ESKİPAZAR)

Ordu merkeze (Altınordu) 4 km mesafede, Ulubey yolu üzerinde Eskipazar adında bir mahal vardır. Buradaki cami , mezarlık ve iki hamam,bu mıntıkanın Bayramlı Beyliği (Hacıemirler) tarafından yönetim merkezi yapıldığının bu güne intikal eden maddi eserlerdir. 

Cami, Hacıemir Beyi Süleyman Bey tarafından inşa ettirilmiştir. Hamamların ise Osmanlı dönemine ait olduğunu belirtelim. Bu tarihi yerin doğu tarafında tahminen  yirmi m. yakınından geçen Civil deresi kasabanın su ihtiyacını karşılamak için kullanılmış olmalıdır. Ayrıca bu mıntıka adeta küçük bir ova gibidir ve derbenttir aynı zamanda. Bir başka husus ise, vakti zamanında buralarda pirinç tarımı yapılmış olduğudur.

Nisan ayında (2019) belgesel çekimi için Eskipazar’a gittik. İsmail Bey, tahmininden öte bir tarihi mekanla karşılaşmanın mutluluğu içindeydi. Nitekim heyecanı konuşmalarına da yansımıştı. Ben ve Haydar Bey gerekli bilgilendirmelerde bulunduk.

Hava kapalı olmakla beraber sakin olup rüzgar ve yağmur yoktu.

Tanıtıma caminin portalinden başladık. Bu caminin birer sanat eseri olan pencere kanatları ve minber kapısı 1936 yılında Ankara Etnoğrafya Müzesi’ne taşınmıştır. Selçuklu ağaç işçiliğinin nadide örneklerinden olan bu eserlerin artık Ordu Etnoğrafya Müzesi’ne nakledilmesi gerektiğini düşünüyoruz.   

Ana giriş kapısının alnında yer alan muhteşem kitabe ise yerinden alınmış bilinmeyen bir zamanda.

Caminin minaresi yörenin ileri gelen şahıslarından Katırcızade Mustafa Ağa tarafından yaptırılmıştır. Tek şerefeli kesme sarı taş kullanılan minarenin yapım tarihi 1877 yılıdır.

Biz bu bilgileri verirken Yönetmenimiz de tecrübesini konuştururcasına hem çekim yapıyor hem de konuşmaları ile katkı sağlıyordu.

Büyük Hamam, 15. Yüzyıl eseri olarak kayıtlara geçmiş. Tek mekanlı olan Küçük Hamam ise 18. y.y. da yapılmış.

Mezarlığın ne kadar eski olduğu kimi mezar taşlarından kolayca anlaşılmaktadır. Yine kayıtlara göre, burada 17 odalı medrese , 49  iş yeri , çarşı bulunmaktaymış. 

Belirtilmesi gereken bir önemli nokta da şudur:

Süleyman Bey 12 bin kişilik ordusu ile buradan hareket ederek Giresun Kalesi’ni fethetmiştir.  Bu bilgi, Giresunlu olduğu için İsmail Bey’i daha bir heyecanlandırmıştı.

Çekim çalışmalarımız bitince Eskipazaran ayrıldık.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA