TİCARETTE PROFESYONEL VİZYON ZORUNLULUĞU


Bu makale 2017-10-18 09:27:08 eklenmiş ve 267 kez görüntülenmiştir.
Muzaffer GÜNAY

Her iş ve meslek gibidir ticaret.

Kendine özgü kuralları var. Bu kurallara uymama ya da ihmal durumunda faturası pek ağır olur, olabilir. Durduk yerden bu konuya girmedik. Son birkaç yıldır dış yatırımcıların Doğu Karadeniz bölgesine yoğun ilgi gösterdiğini biliyoruz. Özelikle de Körfez ülkeleri olarak bilinen Arap dünyası. Arapların tercihi başlıca iki sahada öne çıkıyor.

Biri turizm, diğeri gayrimenkul alım/ satımları.

Uzungöl nerede ise Araplar’ın temelli mekanı olmuş dense yeridir. Aldıkları gayri menkuller ise milyon dolarlarla telaffuz ediliyor.

İyi ve takdirlik bir gelişme bölgemiz adına.

Biz Orduluyuz ve önceliğimiz elbette Ordu. Peki Körfez’in Ordu’ya yaptığı yatırım/ yatırımlar var mı? Varsa hacmi ne kadar acaba?

Bu konuda ilgili resmi kurum ve kuruluşların yaptığı çalışmalar var mı? Varsa ne gibi çalışmalar var?

Bu gibi ucu açık soruları daha da çoğaltmak mümkün.

Merakımı mucip sorulardan bazıları şunlar:

OTSO neler yapmakta bu meyanda ? Kamuoyu merak ediyor gözlemlediğim kadarıyla.

İhracatçılar yine. İster Körfez ülkeleri, isterse dünyanın başka ülkeleri ile hangi alanlarda ticaret yapmaktalar? Neler ihraç ediliyor, neler ithal ediliyor?

Ticaretin kendine özgü kuralları ıskalanırsa netice almak başka bir bahara kalır. Hileyi kaldırmaz ticaret. Yalanı ise hiç kaldırmaz. Kısa zamanda çok kazanma arzusu ile başlatılan ithalat ve ihracat girişimlerinin kısa zamanda fiyasko ile sonuçlandığını, benim gibi ticaret pratiği sıfır olanlar bile bilir.

Yerel ticaret başka, ulusal ticaret başka, uluslararası ticaret ise daha başkadır. Her birinin kendine mahsus mekanizma ile işlediği sadece erbabınca değil, herkesçe bilinmektedir. Para hırsı ticari sahanın en büyük handikapıdır. Yabancı turizmcinin (gezginin değil) ilgisini Ordu’ya çekmek isteriz değil mi? Peki bu meyanda gösterilen çaba var mı? Varsa ne boyuttadır? Bunlara açık seçik verilebilecek bir karşılık olmadıkça havanda su dövmeye devam…

Yabancı yatırımcıyı amiyane tabirle yolunacak kaz görenler, sadece kendilerini başarısızlığa mahkum etmekle kalmış olmazlar; daha beteri yöremiz turizmine ve ekonomik gelişmesine büyük bir darbe vurmuş olurlar. Oto denetim denen bir kavram var. Turizmde yabancı sermaye dinamodur. Yerli sermaye büyük yatırımlara imkan vermiyor, bunu biliyoruz. Alınacak daha çok yol var.

Başarının anahtarı, profesyonel ticari vizyonda saklıdır. Açığa çıkarılmadıkça dolap beygiri gibi kendi etrafında döner durur ilgili özneler.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi