SEVGİ


Bu makale 2017-10-09 09:44:58 eklenmiş ve 273 kez görüntülenmiştir.
Murat HEKİM

Sevgi, sevgi ve sevgi. Sevgi; dilimize çok yakışan, zikrederken insanı heyecanlandıran hayatımızdaki en güzel duygu ve yaşanabilecek en harika şey. Bir insanın olmazsa olmazı, her şeyi,  belki de, vazgeçilmezi.

 Şartlar  ne olursa olsun, ne yaşarsak yaşayalım herkes birine karşı sevgi beslemeli diye düşünüyorum. Bu kategoriye bir hayvanın, bir nesnenin ya da bir mekanın girebileceğini söylemeye gerek yok zaten.

Ama bir kişi bunların dışında  insanları da sevebilmeli. Annesi, babası, kardeşi, arkadaşı, öğretmeni, dostu. Size bunlar gibi sevilecek pek çok şey sayabilirim. Bir insan bunlardan en az birini veya birkaçını sevebilmeli, ona güvenebilmeli. 

Yoksa hepimiz bir başımıza yaşayabilirdik. Kimse kimseye muhtaç olmazdı. Ama bir insanı sevebilmek; merhamet, acıma, güven, sadakat, saygı gibi birçok duygunun da ön şartı olduğundan insanlar bu dünyada bir çok kişiye muhtaçtırlar.

Sevginin olmadığı yerde hayat yok demektir. Bazen insanların sevgisiz nasıl yaşayabildiklerini gerçekten çok merak ediyorum. Dünyadaki çoğu nahoş olayların başında da sevgisiz insanlar yok mu zaten? Seven bir kişinin kötülük yaptığı nerede görülmüş?  İşte tam da bu noktada sevginin  hayatımızdaki en güzel duygu olduğunu vurgulamak istiyorum.

Sevgisiz bir insanın içinde kin, öfke, hırs gibi pek çok kötü duygu barınır. İnsanın bu gibi duygular ile rahat bir yaşam sürdürebilmesi imkansız.  Kişi hem kendine, hem de çevresindekilere zarar verir. Toplumdan dışlanır. Ama seven, sevilen kişi herkes tarafından sevilir. Düşmanı olmaz. Seven insanın hem kendisine, hem de çevresindekilere faydası dokunur. Bu durumda hangi insan sevgisizliği tercih edebilir ki? 

Bir insanın sahip olması gereken en önemli özellik insan sevgisidir. İşe önce kendimizi sevmekle  başlamamız, ardından da yaratılanı Yaratan için sevmemiz lazım. İçinde insan sevgisi bulunan bir kişinin kimseye kötülüğü de dokunmaz. Bir insanı sevebiliyorsak, bir hayvanı ya da bir nesneyi rahatlıkla sevebiliriz. Ayrıca sevdiğimiz kişilere yeterince saygı göstermiyor ya da güvenmiyorsak sevgi bağları tam anlamıyla olgunlaşmamış demektir.

Sevgiyi herkesin bir şekilde yaşaması gerekir. Doğumumuzdan ölümümüze kadar bir şeyleri başarabilmemiz için bu şarttır. Mesela yalnızlık, merhamet, pişmanlık, karamsarlık gibi duyguları çoğu kimse yaşamamıştır. Ama sevgi öyle değildir. Her insan ömründe en az bir kere, bir şeye karşı sevgi beslemiştir. Bu da sevginin en güzel getirilerinden biridir.

Sevgi anlatılmaz, sevgi bizzat yaşamakla anlam kazanır. Hemen ilk gördüğün kişiyi öyle kolay sevemezsin. Ortak bir sohbetiniz, bir anınız olmalıdır bence. Sevgi paylaşılmalıdır ayrıca. Sevgisiz ve paylaşımsız olmaktansa yaşamamak daha iyidir. 

Çünkü hiçbir canlı sevgisiz ya da sevgisini paylaşmadan yaşayamaz. Sevmek Allah'a yakın olmaktır. Allah'ın bizlere vermiş olduğu bu muazzam duyguyu en içten şekilde yaşamamız gerektiğine inanıyorum. Yoksa hepimizin içerisinde bir parça sevgi vardır. Mühim olan bu sevgiyi en uygun kişi ile yaşayabilmektir.

Aslında gülmek de içimizdeki sevginin dışarıya yansımış halidir. Sevgisiz birinin gülümsediği pek görülmemiştir. Sevgi beraberinde mutluluğu getirir. Mutluluksa  gülmeyi,  gülümsemeyi. Dolayısıyla yalnızca birine karşı sevgi besleyenler gülebilir. Sevgi karşılıklı verilen mutluluktur. Sevgisiz bir insanın mutlu olduğundan söz edilemez.

İşte sevgi böylesine güzel bir duygu olduğu gibi, zaman zaman da nankör olabilir. Ama bana sorarsanız herkesin yaşaması gereken en muazzam duygudur sevgi. Sevgi olmazsa ne güven olur, ne de merhamet olur. Sevgi olmazsa bu güzel duyguların hepsi heba olur. Kimilerimizin  yaşı daha çok küçük olsa da, bu gibi önemli şeylerin şimdiden farkına varmazsak ileride çok ama çok pişman olabiliriz.

Mümkünse herkesi sevelim ve sayalım. Sevdiğimizi söylemekten asla çekinmeyelim. Zira bunu söylemek için gecikebiliriz de.  Sevgisiz bir toplumun olamayacağını her fırsatta kendimize hatırlatalım. Sevginin, görüp görebileceğimiz en güzel duygu olduğunu unutmayalım.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi