İYİ Kİ VARSIN FINDIK!


Bu makale 2017-10-05 09:32:16 eklenmiş ve 307 kez görüntülenmiştir.
Tevrat İŞLEYEN

Şu günlerde herkes 7 / 24 fındığı konuşuyor. Yani neredeyse fındıkla yatıp, fındıkla kalkıyoruz. Hatta, geceleri bile rüyamızda fındıkla haşır neşir oluyor, onu bir türlü zihnimizden atamıyoruz.

Evde, yolda, izde, sokakta, dolmuşlarda, çay ocaklarında,  siyaset meydanlarında ve devletin tepe noktasında bile fındığı dilimizden düşürmüyor, düşüremiyoruz.

Vay  canına! Vakti zamanında birilerinin orman gülü olarak nitelendirdiği fındık demek ki bu denli önemli ve değerliymiş. Evet! Fındık gerçekten  önemli. Doğrudan 8 milyonu ve dolaylı olarak da tüm ülke halkını ve ülke ekonomisini ilgilendiren fındık elbette önemli. Çünkü işin içinde nereden bakarsanız bakın 2.5 ila 3 milyar dolarlık bir rakam söz konusu ve fındık çikolata sanayinin olmazsa olmazı.

Üreticisinden küçük esnafına, tüccarından ihracatçısına ve yerlisinden yabancısına herkesin nasiplendiği fındık ürününde, fiyatla ilgili bilinmeyenler hala gün yüzüne çıkmış değil. Yani fındıktan kim ne kadar kazanıyor bunu bilen yok. Dahası bilen varsa da açıklamıyor.

Başka bir söylemle fındığın hamallığını üretici yapıyor, sefasını da başkaları sürüyor. Sözün özü davul üreticinin omzunda ama, davulun tokmağı başkalarının ve özellikle de yabancıların elinde.

Fındık konusunda muhatapların tamamı birbirini suçluyor ve herkes birbirine yükleniyor. Malum; taş kabağa veya kabak taşa vursa da kabak zedeleniyor derler ya işte o hikaye. Fındıkla ilgili   kim kimi ne kadar suçlarsa suçlasın olan yine üreticiye oluyor.

Evet! TMO devrede ve fındık alımlarına devam ediyor. TMO’nun açıkladığı taban fiyat  yeterli olmasa da üretici biraz rahatladı ama, TMO’nun  bu müdahalesi yeterli değil. Bu anlamda Hükümetin tekrardan bir durum değerlendirmesi yapıp,  mutlaka kademeli fiyat uygulamasına geçmesi gerekir. 

Kademeli fiyat politikasıyla Eylül, Ekim, Kasım ve Aralık aylarında kilo başına yapılacak 50’şer kuruşluk artış,  büyük ölçüde piyasayı rahatlatacak ve Devletin ödeme planını da kolaylaştırmış olacaktır. Ve özellikle de Devletin, 2017 yılı için açıkladığı  taban fiyatı baz alınarak,  gelecek  yıllar için enflasyon oranında fiyatları revize etmesi,  kronikleşmiş bu sorunu ortadan kaldıracak, üretici ciddi manada rahatlayacak ve  geleceğe  umutla bakacaktır. 

Biz kilo başına yapılacak  50 kuruşluk farkın 4 ayda 2 TL’ye tekabül ettiğini ve bunun ne anlama geldiğini biliyor ve takdir ediyoruz. Ancak biz o zaman  bu  fındığı  o rantiyecilerin yani davulun tokmağını elinde bulunduranların hakimiyetinden kurtarabilir ve üreticiye de derin bir nefes aldırabiliriz.

Umarım  üreticinin bu haklı serzenişini yetkililer duyar ve ona göre tedbir alırlar. Yoksa biz yine fındığı ve fındık üzerindeki oyunları konuşmaya devam eder ama bir arpa boyu yol alamayız.

Özetle söylemek gerekirse, fındığın muhatabı olan paydaşlar keser gibi davranıp ‘hep bana’ dememeli ve paydaşların her biri testere gibi davranmalı  adil olmalıdır.  Bu anlamda aslolan; Üretici kalite, tüccar fiyat ve Devlet’te müdahale alımları noktasında elini taşın altına koymalıdır. Dahası  müzmin hale gelmiş fındık  sorunu  pansuman tedbirlerle değil, kalıcı çözüm üretilerek halledilmeli ve bu ülke fındık sorununu kökten çözmelidir. Umutların yeşermesi dileğimle. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi