KARADENİZLİ SAYIN MİLLETVEKİLİ VE BAKANLARIMIZIN DİKKATİNE:


Bu makale 2017-07-22 10:24:49 eklenmiş ve 404 kez görüntülenmiştir.

Hükümet kabinesi değişti, öncelikle ilimize, bölgemize ve hepsinden önemlisi ülkemize hayırlı olsun..

Ve yeni kabinenin önüne gelecek ilk bölgesel konulardan birisi de fındık.Zira Ağustos ayına 10 gün kaldı ve fındıkta ki belirsizlik devam ediyor..Rekolte açıklanmadı..TMO nun 2017 ürünündeki görev pozisyonu ve başta fiyat olmak üzere alım politikası belli değil..Karadeniz bölgesinin kulağı kabine değişikliğinden ziyade bu soruların cevabında..

Fındığı sadece kavrulmuş çerezlik olarak masasının dışında görmemiş olan ve Karadeniz Bölgesine de yabancı olan bir siyasetçi, mesleği tıp olan sayın Fakıbaba Tarım Bakanı.. Fındık konusunda bilgisizliği bir özür değil..Doğal ve eleştirilmemesi gereken bir durum..Zira fındığa mesleki ve coğrafi olarak uzak bir isim….

Peki yeni Tarım Bakanına Fındığı kim anlatacak ?.. Başta Bölge siyasetçileri ve bakanları..Sonrasında Tarım Bakanlığı bürokratları ve akabinde de Ankara siyasetine ve Bakanlık Bürokrasisiyle yakın mesaide olan  Fındık tanıtım gurubu ve Fındık İhracatçı birlikleri.;Zira her iki kurumda aynı kişiler.

EKONOMİ YÖNETİMİNE YANLIŞ BİLGİLER AKTARILAÇAK BUNA MÜSAADE EDİLMEMELİ,

Rekoltenin hala açıklanmamasının asıl nedeni, hükümetin hala 2017 ürünüyle ilgili TMO kanalıyla alım yapılıp yapılmaması ve alım yapılması durumunda TMO nun uygulayacağı fiyat politikasının belli olamaması.

Zira hazine yönetimi ve Tarım Bakanlığının aklı karışık.. Daha  ziyade aklı karıştırılıyor.Özellikle hazine yönetimi devletin fındık alımında çok büyük bir kaynak harcamak zorunda kalmakla gözü korkutuluyor.. İleri sürdükleri gerekçe ise 2006-2007 ve 2008 ürün döneminde 3 yıl üsüt üste fındık alımı yapan TMO’nun son alım sezonu olan 2008 ürün sezonunda 368.000. ton ürün almış olması.

İşte bu rakam üzerinden aba altından sopa gösteriliyor… “ Eğer bu sezon alıma girerseniz 2008 sezonunda olduğu gibi 370 bin ton ürün alma durumuyla karşı karşıya kalırsınız ve 10 liradan dahi alsanız  3,7 MİLYAR TL. yani en az  1 MİLYAR DOLAR  kaynak ayırma durumunda kalırsınız  “diyerek hazine yönetimi korkutuluyor.

Zira Hazine Bakanı Naci Ağbal yılın ilk altı ayında bütçe açığının 25,2 milyar TL olduğunu yeni açıkladı ve Hazine kaynak sorununu çözmek için bu hafta başı 3  tahvil ihalesiyle  10,2 MİLYAR TL  borçlandı.. Haliyle Hazine kaynak konusunda ve kaynak yaratmada çok rahat değil…Hazine yönetimini de korkutan kendisine verilen bilgiler doğru çıkarsa  karşılaşacakları kaynak ihtiyacının nasıl karşılanacağı ? Hazinenin bu sıkışık durumunu fırsat bilenler tek taraflı ve fındık üreticilerinin aleyhine bir tablo çizmekle yoğun mesai harcıyor son günlerde. İşte bu soruların cevabı hala doğru bir şekilde verilemediğinden rekolte ve TMO ile ilgili net bir açıklama yapılamıyor… Hazine yönetimi doğru bilgilerle aydınlatılmalı.Bu görevde Bölge milletvekilleri ve Bakanlarına düşüyor.

 

GELELİM İŞİN DOĞRUSUNA VE  SAYIN BÖLGE MİLLETVEKİLLERİNİN HAZİNE YÖNETİMİNE VERMESİ GEREKEN DOĞRU BİLGİLERE :

Öncelikle  2008 ürün yılındaki gibi rekoltenin %45’ine denk gelen yüklü bir alımla TMO karşı karşıya kalmaz ve kalmayacakta.. Nedenlerini sıralarsak:

1- 2008 yılındaki gibi 800 bin ton ve üzeri bir rekolte söz konusu değil.

2- 2008 sezonuna girildiğinde TMO nun depolarında 2006 ve 2007 ürün sezonundan devreden  325 bin ton stok vardı.. Yani TMO 2008 sezonuna depolarında önçeki yıllara ait 325 bin ton bir stok yüküyle girmişti. İçinde bulunduğumuz 2017 sezonu itibariyle böyle bir  geçmiş stok söz konusu değil.. Sadece bir kısım üretici ve manav gurubunun elinde sezonu etkilemeyecek bir stok var ki bu alımlara etkisi olmaz…

3- Türkiyenin elinde geçmiş yıllara ait stok olmaması nedeniyle serbest piyasa ürünün büyük bir bölümünün TMO kanalıyla alınmasına seyirci kalmaz.. Zira TMO ürün sezonu bitmeden aldığı ürünü satışa çıkartamayacaktır. Bu da en yakın tarih olarak TMO 2018 Temmuzundan evvel satış yapamayacağı anlamına gelir ki fındık tedarikçisi firmaların bu tarihe kadar ihtiyaçlarını erteleme, TMO nun aldığı üründen karşılama ihtimali yok.. Bu nedenle serbest piyasanın  TMO dan önce üreticiden ürün almak için çaba gösterdiği bir sezonu göreceğiz. Kimse serbest piyasanın fındığın büyük bir bölümünü TMO nun almasına seyirci kalacağını beklemesin..

4- TMO ‘nun açıkladığı rakamla serbest piyasada  oluşan rakam arasında 2008 ve önceki alım dönemleri olan 2006 ve 2007 sezonunda olduğu gibi büyük bir fark yok.. 2006 – 2008 dönemi TMO ve Borsa verilerinde yer alan serbest piyasa rakamları karşılaştırıldığında aradaki farkın % 35 ve üzerinde olduğu görülecektir.2006 ürününde piyasa fiyatı 2,3 TL iken TMO fiyatının 4 TL olması gibi… Bugün itibariyle  serbest piyasa 8-9 TL aralığında ve TMO fiyatı 10 TL.. aradaki fark % 10 -20 aralığını aşmıyor… 

5- 2009 ürün sezonundan itibaren son 9  yıl süreyle fındıkta bir arz fazlası oluşmadığı gibi meteorolojik şartların rekolte üzerindeki olumsuz etkisinin sık aralıklarla görülmeye başlamış olması, TMO nun aldığı ürünün hiçbir şekilde yağlığa ayrılmadan zarar etmeyecek  şekilde ve hatta  kar oranlarıyla piyasaya sunulmasına olanak sağlayacaktır.

TMO’nun alım fiyatını 1 TL artırmasının bölge ve ülke ekonomisine 700 MİLYON TL kaynak yaratılmasına neden olacağı iyi izah edilmeli.

Serbest piyasa bir gölge gibi TMO fiyatını takip edecektir. TMO nun fiyatını aşmayacak , ama yakın takibi de bırakmayacaktır.TMO fiyatıyla serbest piyasa ve dolayısıyla da ihracat fiyatın da da belirleyici olacaktır.TMO 10 lira olan 2016 ürünüyle ilgili açıkladığı alım fiyatını diğer tarım ürünleri alımlarında bir önceki yıla göre ayarladıkları artış oranını dikkate alarak revize ederek açıklamalıdır.

 

SON SÖZ: Bölge milletvekillerimiz özellikle 2003 sezonuna ait vereceğim bu bilgileri Hazine yönetimi ve Tarım Bakanıyla mutlaka paylaşsınlar.

 2003 yılı , Ak Partinin de ilk fındık sezonu. Bir önceki yıl,  2002 yılında devlet Hazine adına 100 bin ton fındık aldı Fiskobirlik kanalıyla  1,65 .TL den fındık almıştı.

2003 sezonuna , Ak Partinin ilk fındık sezonuna gelinince  yine bugün olduğu gibi Bakanlık koridorlarında fındıkla ilgili tek taraflı ve devleti fındıktan uzak tutmaya yönelik yanlış bilgi akışı devam etmektedir.2003 ürün sezonu için Fiskobirlik ve Başkanı Salih ERDEM 1,85. TL den fiyat açıklamaya zorlanmakta tek taraflı bilgilendirilen ve ikna edilen Bakanlık bürokratları da Salih ERDEM ikna etmeye çalışmaktadır.

Fiskobirlik üretici temsilcileriyle yaptığı değerlendirme sonrası 2003 sezonu alım fiyatını açıkladı.. 2,5.TL… Ve kıyamet koptu… Fındık ihracatçılarının tepkileri hala arşivlerdedir. “ Bu fiyatlarla fındık alınıp satılmaz, devlet gelsin fabrika anahtarlarını bizden alsın da kendisi ihraç etsin “  sözleri  hala eski gazete küpürlerinde…

Peki ne oldu dersiniz ?.. 508.000. ton rekoltenin Fiskobirlik sadece  8.168. Tonunu  alabildi.. Yanlış okumadınız .. 8.168. ton..Yani rekoltenin % 2 ‘ si bile değil.. O fiyata tepki göstererek Devlete posta koyanlar 2,5.TL fiyatın üzerinde rakamlarla rekoltenin % 98 ‘ ini aldılar… Kayıtlar ortada… Rakamlar yalan söylemez… 

2003 yılında İktidarı yanlış ve kendi çıkarları doğrultusunda yönlendirmeye çalışan ve söyledikleriyle yaptıkları sezon içinde birbiriyle çelişerek maskeleri düşenler bugün yine bakanlık koridorlarını arşınlıyorlar…

Tüm görev Bölge milletvekillerimize düşüyor…. 2003  örneğinde olduğu gibi üreticiye güvenin… Karadeniz fındık üreticileri 2003 yılından beri sizleri yalnız bırakmadı.. Sizlere güvendi.. Her seçim döneminde Türkiye ortalamasının üzerinde destek vermesi de bunun göstergesi.Bu güveni boşa çıkartmayın.. Fındıkta oluşan 10 TL ‘lik kırmızı çizginin serbest piyasa da düşmesine müsaade etmeyin…… 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi