HAŞİMATO HASTALIĞI NEDİR?

 

 

 

 

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Genel Cerrahi bölümünden  Op.Dr. Mahmut Bekir Gürcan, Haşimato hastalığının Lazer Tedavisi hakkında bilgi verdi.

 

Haşimato, tiroid bezinin oto-immün bir hastalığı olduğunu ifade eden Op.Dr. Mahmut Bekir Gürcan,“bağışıklık sisteminde stres, kötü beslenme ve uygun olmayan çevresel faktörlerle oluşan bozukluk sonucunda oluşan antikorlar (Anti-TPO, Anti-TG) sağlıklı tiroid hücrelerine saldırır. Tiroid bezi bu saldırıya önce hormon havuzundaki hormonları kana vererek tepki gösterir. Böylece kandaki tiroid hormon miktarı önce artarak genellikle zehirli guatr olarak bilinen tabloyu oluşturur. (Çarpıntı, terleme, huzursuzluk, kilo kaybı.) Tiroid bezindeki hücresel inflamasyon ağırlaştıkça hücreler hasar göremeye başlar ve tiroid hormon salgısı azalır. Bu durumda tiroiditen söz edebiliriz. İnflamasyon tiroid bezinde oluşşsa da, tiroid hormonları vücut metebolizmasını düzenlediği için etkileri bütün bedende hissedilir. Genel olarak kilo alma, kabızlık, karamsarlık, yorgunluk, kolay üşüme, cilt kuruluğu, adet düzensizliği, konsantrasyon bozukluğu, unutkanlık ve isteksizlik gibi bulgular verir“ dedi.

Pp. Dr. Gürcan, “Haşimato kadınlarda erkeklerden yaklaşık 8 kat daha fazladır. Tiroid hormonları genelde düşük seyreder. Hipofizden salgılanan TSH (Tiroid Stimulan Hormon) yüksektir. Az sıklıkla normal sınırlar içinde olsa bile T3/T4 oranı bozulduğu için semptom verebilir. Tiroid hormonunun salgıladığı ağırlıklı hormon T4 'dür. T4 depo hormonudur. Az miktarda da T3 salgılar. Hücresel seviyede etkili olan T3 hormonudur. T4-T3'e dönüşerek etki gösterir. Haşimatoda hormon üretimi azaldığı gibi bu dönüşümde bozulur. Bu nedenle dışarıdan verilen hormon ile kan hormon seviyelerinin referans değerler arasında olması hastalarının şikayetlerini genelde geçirmez. Bu nedenle hormon üretimini destekleyen, T4/T3dönüşümünü arttıran vitamin, mineral desteklerine ihtiyaç duyulur. Ayrıca hayat tarzı değişikliği ve beslenmenin düzenlenmesi oldukça önemlidir. Son yıllarda uygulanmaya başlanan fotobiyomodulasyon (düşük doz lazer tedavisi) ve anti oksidan uygulamaları Haşimato tedavisinin başarısının arttırmaktadır. Lazer tedavisi olayı kökünde, başladığı yerde çözmekte, tiroid bezindeki hücresel inflamasyonu gidermektedir.  Tiroid bezinin dolaşımını arttırdığı için hormon üretimini uyarmakta ve T4/T3 dönüşümünü arttırmaktatır. Tedavi sonrası hastanın ilaç dozu düşmekte, şikayetlerinin büyük kısmı ortadan kalkmakta veya azalmaktadır“ şeklinde konuştu. Haber: Dilek TIRYAKI