BEDAVA ÖLMEK YOK!

Ordu Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (OSMMMO) Başkanı Bahadır Baş, işçinin ölümü halinde yakınlarına tazminat verilmesi gerektiğini ve bu uygulamanın 2011 yılından beri olduğunu ama vatandaşların bundan haberi olmadığını söyledi.
Bu haber 2017-10-16 09:19:35 eklenmiş ve 868 kez görüntülenmiştir.

Başkan Baş, “Bir sigortalı öldüğünde 6098 sayılı BK'nun 440. maddesine göre; İşveren, işçinin eşine ve ergin olmayan çocuklarına ölüm tazminatı öder! Ölüm tazminatı 5 yıla kadar 1 brüt ücret, 5 yıl üstü 2 brüt ücrettir. Ölüm tazminatı ödemesinde SGK ve vergi kesintisi olmaz. Ölen sigortalının eş ve çocuklarına ödenir.” Diye konuştu.

 

 

Bahadır Baş: “Ölüm tazminatı kıdem tazminatı ile karıştırılmamalı”

Başkan Baş, “Ölümün hizmet sözleşmesinde yaratacağı hukuki sonuçlara ilişkin Türk Borçlar Kanununda yeni ve önemli bir takım düzenlemelere yer verilmiştir. Özellikle Ölüm Tazminatı; 6098 Sayılı Borçlar Kanunu ile 2011 yılından itibaren gündemimize girdi. Özellikle çalışanlar ölüm tazminatının İş Kanununda yer aldığını zannederler. Oysa Ölüm tazminatı yeni Borçlar Kanunun 440 ve 441 nci maddelerinde düzenlenmiştir. İşçi gerek ölümü halinde gerekse işverenin ölümü halinde tazminat alabilmektedir. Bu kıdem tazminatı ile karıştırılmamalıdır.” Dedi.

 

“Basın çalışanları içinde düzenleme yapıldı” 

Başkan Baş, son olarak şunları söyledi: “Ölüm tazminatından basit usulde vergilendirilenler ile esnaf statüsünde çalışanlar ve vergiden muaf esnaf yanında çalışanlar bu borçlar kanununu 440-441 maddede yer alan ölüm tazminatından yararlanamazlar. Basın İş Yasası ise ölüm tazminatını ayrıca düzenlemiş olup basın iş yasasına göre çalışanlar kendi yasalarından 18'nci maddde de yer alan ölüm tazminatından yararlanacaklardır.” 

İşte kimsenin bilmediği ve Bahadır Baş’ın anlattığı o maddeler: “

6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu (Yeni) MADDE 440 

 

“Ölenin yakınlarına tazminat verilmeli”

İşçinin ölümü sözleşmesi, işçinin ölümüyle kendiliğinden sona erer. İşveren, işçinin sağ kalan eşine ve ergin olmayan çocuklarına, yoksa bakmakla yükümlü olduğu kişilere, ölüm gününden başlayarak bir aylık; hizmet ilişkisi beş yıldan uzun bir süre devam etmişse, iki aylık ücret tutarında bir ödeme yapmakla yükümlüdür. 

 

“İşçi işverenin ölmesi halinde mirasçıdan tazminat alabilir”

İşverenin ölümü hâlinde, yerini mirasçıları alır. Bu durumda işyerinin tamamının veya bir bölümünün devri ile gerçekleşen hizmet ilişkisinin devrine ilişkin hükümler kıyas yoluyla uygulanır. Hizmet sözleşmesi ağırlıklı olarak işverenin kişiliği dikkate alınmak suretiyle kurulmuşsa, onun ölümüyle kendiliğinden sona erer. Ancak, işçi sözleşmenin süresinden önce sona ermesi yüzünden uğradığı zarar için, mirasçılardan hakkaniyete uygun bir tazminat isteminde bulunabilir.  Özel Haber: Soner ÖZDEMİR

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi