KIZLAR ARTIK BİREY OLSUN!

Ordu Barosu Kadın Hakları Komisyonu tarafından 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü nedeniyle yapılan açıklamada, “Kız çocukları, toplum hayatında eşit bir birey olmanın önemini kavramalı ve hayatın her alanında güçlü ve söz sahibi olacak bireyler olarak yetiştirilmeli” ifadelerine yer verildi.
Bu haber 2017-10-12 09:31:01 eklenmiş ve 304 kez görüntülenmiştir.

Ordu Barosu kadın Hakları Komisyonu tarafından yapılan açıklama şu şekilde: 

“Ordu Barosu kadın Hakları komisyonu ve Tübakkom (Türkiye Barolar Birliği Kadın Hukuku Komisyonu) yürütme kurulu üyesi olarak, bu konuda yaptığımız çalışmalar artarak sürmektedir. Eğitim çalışmaları, hukuki yardımlar, panel ve sempozyumlar ile kız çocuklarının sorunlarına elimizden geldiğince duyarlı olmak ve mücadele etmek görevimizdir. Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) verilerine göre, dünya genelinde 1,1 milyar kız çocuğu bulunuyor. Bunlardan 62 milyonu okula gitmiyor. 6 ila 11 yaşlarındaki 16 milyon kız çocuğu ise okula bile başlayamama riskiyle karşı karşıya bulunuyor.

 

“Son 6 yılda 232 bin çocuk gelin olayı yaşandı”

Türkiye’de ise nüfusun yüzde 29’u kız çocuklardan oluşuyor. Son 6 yılda evlenmek zorunda bırakılan kız çocuğu sayısı ‘tespit edilebilen resmi’ rakamlara göre 232 bin. Son 6 yılda 142 bin çocuk anne oldu. Kız çocuklarına verilecek destekle, onların ayrımcılığa, istismara, şiddete uğramalarına engel olmamız ve insanca bir yaşam için elimizden galeni yapmamız gerekir. Çocuk yaşta evliliğin önlenmesi, eğitimde eşitlikçi, çağdaş ve laik bir eğitimin esas olması gerekir. Kız çocukları, toplum hayatında eşit bir birey olmanın önemini kavramalı ve hayatın her alanında güçlü ve söz sahibi olacak bireyler olarak yetiştirilmelidir. Onları toplumdan soyutlamak ve kendi kararlarını almayacakları yaşlarda yaşam tarzlarını belirlemek yerine, akıllı ve sağlam duruşlu bireyler olarak yetiştirip, kendi hayatları ve bedenleri üzerinde kendi kararlarını kendilerinin almasına imkan tanınmalıdır.

 

“Ayrımcılık ortadan kalkmalı”

Ülkemizde yaygın olarak görülen "çocuk yaşta yapılan evlilikler" derhal önlenmeli. Kız çocuklarına karşı ayrımcılığın belirgin şekilde görüldüğü eğitim sisteminde laik ve bilimsel temele dayalı müfredat düzenlenmeli. Cinsiyet ayrımcılıklarını yerleştirecek bilgiler müfredattan ve tüm okul kitaplarından çıkarılmalı. Kız çocukların her türlü ihmal ve istismardan korunmalı. Mülteci kız çocuklarının hakları korunmalı. Tüm kız çocukları Çocuk Hakları Sözleşmesi ile korunan haklarından eşit ve tam olarak yararlanmaları için kararlı bir devlet politikası uygulanmalı.Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Çocuklar geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimizdir. Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek, hepimizin insanlık görevidir.’ HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi