ERKEN TEŞHİS ÖNEMLİ

Özel Ordu Sevgi Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Mahmut Bekir Gürcan, meme kanserine dikat çekerek, “Kadınların belli aralıklarla memelerini kontrol etmeleri, meme kanserini ileri aşamalara ulaşmadan fark etmenin kolay tedaviye başlangıcın ilk adımı olduğunu.” Söyledi.
Bu haber 2017-10-06 09:19:13 eklenmiş ve 281 kez görüntülenmiştir.

Op. Dr. Gürcan, “Meme kanserli hastaların 5 yıllık genel sağ kalım oranı, gelişmiş ülkelerde %73, gelişmekte olan ülkelerde %53 olduğu bilinmektedir. Aradaki bu önemli fark gelişmiş olan ülkelerde tarama programları sayesinde erken tanı ile ve daha iyi tedavi olanakları ile açıklanabilir. Bu nedenle her toplumun kendi içinde meme kanseri risklerini ortaya koyması, risk gruplarını belirlemesi ve tarama programlarını yaygınlaştırması gerekmektedir.” Dedi.

Meme kanserinde risk faktörlerini ise şu şekilde sıraladı: 

“İleri yaş:Yaş ilerledikçe meme kanseri riski artar. Özellikle 50 yaş üzeri kadınlarda görülme riski genç kadınlara göre daha fazladır.

Daha önce iyi ya da kötü huylu meme kanseri öyküsü:Meme kanseri tedavisi görmüş kadınlarda ikincil meme kanseri riski, ilk kanser tanısından sonraki her yıl için %1 artmaktadır.

Ailesel meme kanseri öyküsü:Özellikle 1.derecede akrabada   (anne, kız kardeş, teyze,kendi kızı) meme kanseri  öyküsü bulunuyorsa  risk artmaktadır.    

Menstrual öykü:İlk adet yaşının 12 yaşından önce olması ve 55 yaşından sonra menapoza girmesi meme kanseri riskini artırmaktadır.

Hormon kullanımı (Östrojen):Östrojen meme hücrelerinin gelişimine yol açtığından, dışarıdan uzun süreli ve kesintisiz östrojen kullanılması meme kanseri riskini arttırmaktadır.

Doğum öyküsü:İlk hamilelik yaşı ile meme kanseri arasında ilişki bulunduğu; evlenmemiş ve hiç doğum yapmamış kadınlarda meme kanseri riski doğum yapmış kadınlara göre daha yüksek olduğu bilinmektedir.

Alkol:Günde  2-3 bardak alkol alan kadınlarda meme kanseri riski 2 kat artmaktadır.

Yağlı diyet:Aşırı yağlı diyetin meme kanserini artırdığı düşünülmektedir.”

 

“Hastanın tercihi göz önünde bulundurulur” 

Meme kanserinde cerrahi müdahale tedavinin temelini oluşturur diyen Op. Dr. Gürcan, “ Özellikle erken evrede yakalanan kanserlerde ilk tercihtir. Diğer tedavi seçenekleri cerrahi tedavinin destekçisidir. Cerrahi tedaviye karar verirken tıbbi gerekçeler ile beraber hastanın tercihi de göz önünde bulundurulup hasta ile ortak karar verilir.” Diye konuştu.

 

“Kadınlar belli aralıklarla 

memelerini kontrol etmeli”

Op. Dr. Gürcan, “Kadınların belli aralıklarla memelerini kontrol etmeleri, meme kanserini ileri aşamalara ulaşmadan fark etmenin ve kolay tedaviye başlangıcın ilk adımını oluşturuyor.  Her kadın kendini ayda bir kez muayene etmeli. Bu muayene, adet başlangıcından 5-7 gün sonra yani hormon etkisinin en az olduğu dönemde yapılmalı. Kendini düzenli olarak muayene eden her kadın belli bir süre sonra kendi memelerini tanıyor ve normal meme dokusunun özelliklerini öğreniyor. Böylece yeni ortaya çıkan kitleleri erken dönemde fark edebilecek duruma geliyor.  Meme muayenesi farklı şekillerde yapılabiliyor. Ayna karşısında görsel değişiklikleri değerlendirdikten sonra yatarak, el ile yapılan muayene en etkin yöntem olarak görülüyor.” Şeklinde konuştu. HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi