VATANDAŞLAR 1 EKİM’DE FİYAT FARKI ÖDEMEYE BAŞLAYACAK!

Ordu Eczaneler Odası Başkanı Koray Karamanlı, ”İlaçlarda taban fiyatı uygulamasının 1 Ekim tarihinden sonra yürürlüğe gireceğini belirterek bu uygulama ile vatandaşların sağlık harcamalarına ciddi paralar ödeyeceğini” belirtti.
Bu haber 2014-10-01 09:05:01 eklenmiş ve 1506 kez görüntülenmiştir.

Ordu Eczaneler Odası Başkanı Koray Karamanlı, ”İlaçlarda taban fiyatı uygulamasının 1 Ekim tarihinden sonra yürürlüğe gireceğini belirterek bu uygulama ile vatandaşların sağlık harcamalarına ciddi paralar ödeyeceğini” belirtti.

 

“SGK zararını vatandaşın cebinden karşılamaya çalışıyor”

Vatandaşın sağlık hakkının elinden alındığını belirten Başkan Karamanlı yaptığı değerlendirmede,”Şimdi daha öncede hep söylediğimiz gibi Devlet için ilaç ne yazık ki bir tasarruf kalemi haline geldi. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) sürekli hep açık veriyor. Emeklilikte açık veriyor. Sağlıkta açık veriyor. Ama ilaç konusunda açık vermiyor. Çünkü ilaç uzun zamandır sabit tutuyor hatta tasarruf bile yapıyor. Muayene sayısı artıyor fakat ilaç sayısı aynı, yani insanlar demek ki ilacı daha ucuz ulaşabiliyor. 

 

“Başlangıç olarak 15 grup ilaçta taban fiyatı uygulanacak”

Devlet artık hazır tasarruf yöntemini yeterli görmedi ki ilaçta taban fiyatı uygulamasını getirdi. Bu nasıl bir uygulama diye sorarsınız, şuanda 15 grup ilaçta taban fiyatı uygulanacak. Ama bu bütün ilaçlara daha sonra yansıtılacaktır. Gideceksiniz Devlet size mide grubu ilacında 5 TL gibi taban fiyatı uygulayacak. İlacın 5 TL’sini Devlet ödeyecek, üstünü de vatandaş cebinden ödeyecek. Ne oluyor bu vatandaşın ilaç için cebinden daha fazla para ödemesine neden olacak. 

 

“Sağlık alanındaki çalışmalar sosyal devlet ilkesine aykırı”

Biz zaten Sosyal Devlet anlayışında Sağlık ve eğitim Devletin kontrolünde ve ücretsiz olması gerektiğini bu sistemle sağlığa düşünüyoruz.  Ama sağlık hizmeti paralı olacak. Aslında Devlet bu işten muayene ücretlerini ve fiyat farkını da sayarsak kendine gelir sağlıyor. İlaç fiyatları zaten satılabileceği en aşağı fiyattan satılıyor. Bu nedenle ilaç fiyatında daha indirime gidemiyorlar. Fiyatları indirmeye çalışsalar Türkiye’de ilaç sanayi kalmayacak. Bu nedenle Devlet de aradaki farkı vatandaşa yansıttılar. 

 

“Taban fiyatı uygulaması ile

 eczaneler kendi işini değil Devlet adına tahsilat yapacak”

Bu sistemle en fazla sıkıntıyı yine vatandaşlar ile eczaneler çekecek. Çünkü hasta geldiğinde ben bu ilacı yıllardır alıyordum ama fiyat farkı ödemiyordum şimdi niye ödüyorum diyerek eczanelere tepki gösterecek. Her eczaneci de bu sistemi hastaya anlatmak zorunda kalacak. Çünkü vatandaş muayene ücretini eczaneler alıyor zannediyor. Fiyat farkını da eczaneler alıyor zannedecek ama asıl olan eczaneler Devlet adına tahsilat işlemi yapacak. Bu paralar Devletin kasasına gidiyor. Kısaca eczanelere angarya işler yaptırıyorlar. Biz çünkü eczanecilik yapmaktan çok uzaklaştık. Çünkü vatandaşın Devlete ödediği parayı tahsil eden bir işletme haline getirildik. Bu sistemi zaten vatandaşa anlatana kadar bir sürü sıkıntı çekiyoruz. 

 

“Taban fiyatı uygulaması bütün ilaçlara yansıtılacak gibi gözüküyor”

1 Ekim’den sonra hasta raporluda olsa 15 grup ilaçta fiyat farkı ödemek zorundadır. Bu farklarda giderek artacak gibi gözüküyor. İnsanlar artık ilaç ihtiyaçları için ciddi paralar ödeyecek. Bu sistem bütün ilaçlara yansıtılacak gibi gözüküyor. Aslında bu sistemle vatandaşı eczaneden soğutmaya çalışıyorlar. Ama bu sistem sosyal devlet anlayışına aykırıdır. Burada hem hastalar hem de eczaneler çaresiz bırakılıyor. Bu karışıklık önlenmeli ve ilaçlar kesinlikle tasarruf kalemi olarak görülmemelidir” dedi.

               Haber: Soner ÖZDEMİR

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi