"TABAN FİYAT 20 LİRA OLMALI"

TMO'nun Temmuz ayı içerisinde fındık alımı yapacağını açıklamasını isteyen Enginyurt, fındığın taban fiyatı 20 liradan alınması gerektiğini söyledi.
Bu haber 2019-07-11 09:26:00 eklenmiş ve 106 kez görüntülenmiştir.

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TBMM'de basın toplantısı düzenleyerek Tarım ve Orman Bakanı’na seslenerek; “Geçen sene ısrarla fındık taban fiyatları açıklansın dedik. Bazen sesimizi duyurduk bazen duyuramadık. Ekim ayında fındık taban fiyatlarını açıkladılar lakin geç bir tarih oldu. Özellikle gurbetteki fındık üreticilerimizin bazen Eylül ayı içerisinde bazen de Ağustos’un sonunda elindeki fındıkları satıp gitme zorunluluğu var. Bu sebeple Ekim’de açıklanan fiyat çiftçimizin işine yaramadı.” dedi.


FINDIK DEVLETE ZARAR ETTİRMİYOR”

Fındığın devlete zarar ettirmediğini ifade eden Milletvekili Enginyurt, “Aynı durumun tekrarlanmaması için fiyatın ve TMO’nun fındık alacağının Temmuz ayı bitmeden açıklanmasını istiyoruz. Fındık, diğer tarım ürünleri gibi devletin alıp da zarar ettiği bir ürün değil. Geçen sene 200 bin ton fındık aldı. Bu fındığı sattığı gibi 2016 ve 2017 yıllarının fındığını da sattı. 14 liradan aldığı fındığı gün oldu 18 liradan sattı. Türkiye’de bir ürün devlete zarar ettirmeden devletine geri döndürüyor. Fındığımıza sahip çıkılması gerektiğini düşünüyorum. Sesimizi duyurmak için diğer milletvekillerimizle birlikte Tarım Bakanıyla bir toplantı yaparak taban fiyatı belirleyeceğiz. Son günlerdeki maliyet artışlarını ve işçi ücretlerini de göz önüne aldığımızda fındık taban fiyatı en az 20 lira olarak ilan edilmelidir.” diye ekledi.


“2B ORMAN ARAZİLERİ İÇİN GÖRÜŞTÜK”

Ayrıca 2B orman arazileriyle ilgili olarak Maliye Bakanıyla görüşerek bu fahiş fiyatların yarıya indirilmesi yada ödeme süresinin iki katına çıkarılmasını istedik. Bu konuda da hükümetten destek istedik.           Haber: Soner ÖZDEMİR 

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA