“EN ÖNEMLİ MESELEMİZ FINDIK”

Altınordu Ziraat Odası başkanlığında çiftçilerin önemli sorunları olan 2B arazileri ve fındık fiyatının açıklanması için muhtarlarla bir toplantı yapıldı.
Bu haber 2019-07-01 09:47:48 eklenmiş ve 143 kez görüntülenmiştir.

TESK Otel’de düzenlenen toplantıya Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, MHP Ordu İl Başkanı Köksal Yılmaz,  TZOB Yönetim Kurulu Üyesi ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça ve 2B Arazileri olan Mahalle Muhtarları katıldı.

 

BAŞKAN AKÇA: “ÜRETİCİLERİMİZİN DERTLERİYLE DERTLENDİK”

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça konuşmasında, tüm üreticilerin dertlerine ortak olduklarını belirterek, “Biz Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Altınordu Ziraat Odası olarak tüm üreticilerimizin dertleriyle dertlendik. Sorunlarıyla ilgilendik ve ilgilenmeye de devam edeceğiz. Allah nasip ederse sayın milletvekilimizin önderliğinde TBMM’de ve Bakanlık düzeyinde 2B arazileriyle, fındığın taban fiyatıyla alakalı bir istişare toplantısı düzenleyeceğiz. Bu sorunların çözümü ve  takibi konusunda neler yapıldı, neler yapılacak ve bundan sonra hangi toplantı yapılacak. Çiftçilerimiz sorunları ve çözümleriyle ilgili olarak yetkililerden yardım isteyeceğiz.” Dedi.

 

MİLLETVEKİLİ ENGİNYURT: “EN ÖNEMLİ 

MESELELERİMİZDEN BİRİ FINDIK”

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da konuşmasında, hiç tatil yapmadan Ordu’nun dertlerini dile getirdiklerini söyleyerek “Şuan en önemli meselemizden birincisi fındık. Bunun yanında 2B arazileri ve orman vasfını yitirmiş arazilerin sahiplerine tahsisinde fiyatlandırma bütün köylerimizin sorunu. Rakamlar 5000 liranın üzerinde olunca bu rakamların ödenmesi de mümkün değil. Bu yerlerin bu fiyat etmesi de mümkün değil. Bu fiyatlar belirlenirken Ziraat odaları nerede, komisyondaki ticaret odası ne iş yapıyor. Komisyondaki diğer üyeler ne iş yapıyor. Bu fiyatları neye göre belirlediler. Pelitli’de arazinin içine girmek bile mümkün değilken Gerce’de Mahmuteren’de bir yerin değerini 5000 lira olarak neye göre belirlediler. Sahilde de Pelitli’de de 5000 lira, Topçam’ın Arıklı’sında Mesudiye’nin Pınarlı da da, Cumhuriyet Mahallesi’nde de 5000 lira. Bunu belirleyen komisyonun hiç vicdanı yok mu acaba.” Dedi.

 

MİLLETVEKİLİ ENGİNYURT: “2B 

ARAZİLERİNDE 

FİYATIN 2000 LİRAYA DÜŞMESİNİ İSTEDİK”

2B Arazilerinde fiyatın geri çekilmesini teklif ettiklerini belirten vekil Enginyurt, “100-150 yıldır babasından ve atasından kalan, vergisini ödediği bir yeri hem köylüye geri satıyorsun hem de diyorsun ki 5000 liraya yer alsa ne olur. Arazi köylünün, toprak köylünün. Dolayısıyla bununla ilgili olarak Ankara’da Ziraat Odası Başkanı ve muhtarlarımız ziyarete geldiler. Tarım ve Orman Bakanımızla görüştük ve konunun muhatabı Maliye Bakanımızla görüştük. Bizim düşüncelerimizi dikkate aldılar fiyatın 2000 liraya düşmesini istedik. 5000 liranın altına da düşmüyorsa 10 yıl ödeme tablosu istedik. Taksitleri ise her yıl fındık sonrasına istedik. Bu çalışmalarımız devam ediyor. Mücadelemiz devam ediyor.” Dedi.

 

FİYAT TEMMUZ’UN 15’İNE KADAR AÇIKLANMALI

Fındık fiyatının acilen açıklanması gerektiğine değinen Milletvekili Enginyurt, “Bunun yanı sıra fındık taban fiyatının Temmuz’un 15’inin geçmeden açıklanmasını istiyoruz. Bu konuda AK Parti Milletvekilleriyle birlikte çalışmalarımız var. Önümüzdeki bu hafta Tarım Bakanıyla ve TMO Genel Müdürüyle görüşerek hükümetten acil olarak fiyatın açıklanmasını isteyeceğiz. Çünkü birileri 15 liradan alivre satış yapmaya başlamışlar. Fındığımızı tekrar yemenin peşindeler. Biz inşallah Ziraat odalarıyla ve muhtarlarımızla beraber fındığımızı kimseye yedirmeyeceğiz. Bunu yaparken de AK Parti vekillerimizden destek istiyoruz ve destek de veriyorlar. Bu işi çözecek olan hükümetimiz ve bizimle ilgileniyorlar. Bu da bize verilen değeri gösteriyor.” Diyerek konunun takipçisi olduklarını ifade etti. 

Haber: Soner ÖZDEMİR

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA