KONUŞMA BOZUKLUĞUNA YOL AÇABİLİR!


Bu haber 2019-06-24 09:09:23 eklenmiş ve 104 kez görüntülenmiştir.

Tedavi edilmeyen geniz eti büyümesi çocuklarda horlama, ağzı açık uyuma, alt-üst çene oranının bozulması, işitme kaybı, çok zor iyileşen sinüzit atakları, orta kulak iltihapları ve hatta konuşma bozukluğuna yol açabiliyor. Medical Park Ordu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ahmet Yılmaz hastalıkla ilgili önemli uyarılarda bulundu.

NASIL BELİRTİLER VERİYOR?

Geniz eti, burun ile boğaz arasına yerleşmiş bir dokudur.  Boğazın arka üst kısmında, yumuşak damağın hemen üzerinde yer alır. Geniz eti, burundan giren bakteri ve virüs cinsi mikropları yakalar ve vücudun mikroplarla savaşmasına yardımcı maddeler olan antikorları üretir. Bu özellikle hayatın ilk yıllarında önemlidir. Bazı çocuklarda bu doku, patolojik bir şekilde hızla büyür, iltihaplanır ve solunum zorluğu, sık tekrarlayan sinüzit, yüzde ve damakta şekil bozukluğu, orta kulakta sıvı birikmesi gibi istenmeyen durumlara yol açar. Geniz etinin beklenenden daha fazla büyümesi halinde çeşitli belirtiler görülebilir.  Burundan nefes almakta güçlük, sürekli ağızdan nefes alma, burun tıkalı gibi genizden konuşma, nefes alırken ses çıkması, uyku kalitesinde bozulma, uykuda idrar kaçırma, uyku sırasında horlama, uyku sırasında birkaç saniye süreyle nefesini tutma (uyku apnesi), sürekli tekrarlayan burun akıntısı, sık tekrarlayan kulak iltihabı, konuşma bozukluğu, yüzde şekil bozukluğu bunların bazılarıdır.

OKUL BAŞARISINI DA 

ETKİLİYOR!

Çocuğun yeterli ve kaliteli bir şekilde uyuyamaması, sağlıklı nefes alıp verememesi, uykuda apne atakları geçirmesi ya da işitme kabiliyetinin yetersiz kalması gibi nedenler; okul çağındaki çocuklarda, öğrenme sorunları, dikkat eksikliği, okulda başarısızlık ve sosyalleşme yetersizliği gibi sorunlar oluşturur. Geniz etinin büyüyüp hava yolunu kapatması çocuğun sağlığı için risklidir. Çocukta büyüme, gelişme geriliği ve yüz yapısında bozulmaya kadar birçok soruna yol açabilir. Çocuk rahat nefes alamaz, horlama, ağız açıklığı gibi sorunlar yaşar, rahat yatamaz. Östaki borusu ağzı kapanır ve kulakta sıvı birikimine neden olabilir. Eğer önlem alınmazsa çocukta kalıcı işitme kaybına ve kronik kulak akıntısına sebep olabilir. 

            Haber: Dilek TİRYAKİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Diğer SAĞLIK haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA