NE SU BIRAKTILAR NE TOPRAK!


Bu haber 2018-02-02 09:09:23 eklenmiş ve 1434 kez görüntülenmiştir.

24 Ocak 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan “Tarım Arazilerinin Korunması, Kullanılması ve Planlanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile toprak koruma kurulunun karar oy sayısında düzenleme yapıldı.

Ordu Çevre Derneği Başkanı Gül Ersan konuyla ilgili olarak, “Hükümet, tarım arazilerinin korunmasını düzenleyen yönetmeliktedeğişiklik yaparak tarım alanlarına yol yapılmasını ve elektrik santrali kurulmasını kolaylaştırdı. Yani, tarım arazilerini korunmasız bıraktı.” Dedi.

Başkan Ersan, konuşmasının devamında şunları söyledi: 

“Kurul’un başlıca görevi; “Tarım arazilerinin korunması, geliştirilmesi ve verimli kullanılmasına yönelik inceleme, değerlendirme ve izleme yapmak, ortaya çıkan olumsuzlukları belirlemek, toprak korumayı ve bununla ilgili sorunları giderici önlemleri almak, geliştirmek, uygulanmasını sağlamak için görüş oluşturmak.’ 

Kurul dokuz üyeden oluşuyor, daha önce alacakları bir kararın geçerli olabilmesi için en az altı üyenin aynı yönde oy kullanması şartı aranıyordu ve kararlar en az üçte iki çoğunlukla alınıyordu. Şimdi ise alınacak kararlar için çoğunluk oranı beşte üç olarak düzenlendi. Ayrıca, enerji ve ulaşım yatırım projelerinde toplantıya katılan üyelerin çoğunluğu ile de karar alınabilecek.

 

“TOPRAĞI YOK 

EDECEKLER”

Asıl amacı toprağı korumak olan Toprak Koruma Kurulu, tarım alanlarımızın sökülerek yol olmasına ya da HES, termik santral yapılmasına onay verecek.

 

“HER YER HES’LERE TESLİM OLDU”

Tarım Ürünleri Hububat, Bakliyat İşleme ve Paketleme Sanayicileri Derneği Başkanı İsmet Aral, ülkemizde 1990’da 20 milyon dekar olan bakliyat ekim alanı yüzde 65 azalarak, 28 yıl sonra bugün 7 milyon dekara gerilediğini ve üretimin yüzde 41 düştüğünü söyledi. İlimizde de her geçen yıl azalan tarım alanlarımızın yerini maden ocakları, taş ocakları ve HES’ler alıyor. Sularımızı şirketlere 49 yıllığına kiralayarak zaten kaybettik, şimdi sıra topraklarımıza geldi.

 

“GIDA ÜRÜNLERİNİ İTHAL EDİYORUZ”

Gıda ürünlerimizin çoğunu artık ithal ediyoruz, yani dışarıya bağımlı hale getirildik. Aç kalmak ve köle olmak istemiyorsak tarım alanlarımıza sahip çıkıp daha da arttırmamız gerekir. Bu yönetmeliğin bir an önce değiştirilip tarım toprağımızı gerçekten koruma altına almamız gerekir.” 

   HABER MERKEZİ

ETİKETLER :
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer GÜNCEL haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
Gazi SOFT Haber Yazılımını Nasıl Buldunuz?
Fena Değil
Güzel
İdare eder
Kötü
Çok kötü
Ordu Hürses Gazetesi
© Copyright 2013 Gazi Soft. Tüm hakları saklıdır. Bu site Gazi SOFT haber yazılımı alt yapısı ile yapılmıştır.
GÜNDEM
Kadına Şiddet
Anayasa Haberleri
Trafik Kazaları
Yerel Seçimler
SPOR
Galatasaray
Fenerbahçe
Basketbol Haberleri
Şampiyonlar Ligi
SİYASET
Recep T. Erdoğan
Devlet Bahçeli
Kemal Kılıçdaroğlu
AKP Haberleri
EĞİTİM
Eğitim Haberleri
Eğitim Bakanlığı
A.Ö.L.
Eğitim Portalı
DÜNYA
Avrupa Haberleri
Amerika Gündemi
Suriye İç Savaş
Arıkan Meselesi